Drezda, németül Dresden
A német szövetségi állam, Szászország fővárosaként elhíresült Drezda, Dresden, mely lakosságára nézve Németország tizenharmadik legnagyobb városa, a térség pénzügyi és gazdasági centruma hosszú történelmi idők óta. Számos szempontból érdekes hely a mai napig.
Magyarul ingyenes szállásfoglalás, minden szálláshely online, szabad szoba ajánlatok leírással, napi és csomag akciós árakkal: Drezda (Dresden) hotel szállások ajánlatai összegyűjtve. Panzió, apartman, kiadó lakás, hotel, elit és turista szálloda, hostel-diákszállás (Jugendherberge – kollégium). Először ismerjük meg az árakat és olvassuk el a friss vendég értékeléseket gyorsan!
Kérjük, hogy kezdje a foglalást ezen a piros linken keresztül utána! Suitess, The Westin Bellevue, Steigenberger Hotel de Saxe, Rothenburger Hof és IBIS Bastei, az itteni mesésen szép hoteleket joggal szeretik a vendégek. A Hilton és a Radisson luxusát itt is megismerhetjük közelről. QF, art’otel park plaza, InterCityHotel igazi csemegék az utazások és a hotelszobák szerelmeseinek. Szálloda 1-2-3-4-5 csillagos kategóriában. Fórum vélemények, vendég értékelések több nyelven blog szerűen a leírások mellett. Panzió, apartman (kiadó szoba, lakás és ház), minden kategória.
A drezdai szállások vendég fórum bejegyzései sokat segítenek, hogy gyorsan áttekintsük a hoteleket.
Városok, közeli települések további szállás ajánlatokkal: Bannewitz 5.8 km 3, Freital 7.5 km 5, Niedersedlitz 7.8 km 1, Niederpoyritz 7.9 km 1, Cossebaude 8.3 km 2, Radebeul 8.3 km 10, Kleinzschachwitz 8.6 km 2, Lockwitz 8.7 km 1, Rockau 9.0 km 1, Possendorf 9.6 km 1, Reichenberg 9.9 km 1 és Pillnitz 10.7 km 1. Továbbá: Sobrigau, Weißig, Kesselsdorf, Kleinluga és Obernaundorf.
Repülőterek távolsága a központtól: saját repülőtér a Klotzsche (DRS) 8.3 km és közeli még az Altenburg/Nobitz (AOC) 86.7 km.
Érdekességek, látványosságok:
Az Elba partján fekvő várost kiemelkedő kulturális szerepének köszönhetően „az Elba Firenzéjének” is szokták nevezni. Kulturális gazdagságát elsősorban sokszínű művészi kincseinek köszönheti, mely jelentős részének alapját az uralkodó, Erős Ágost magángyűjteménye adta.
A „Németország szilíciumvölgye” elnevezés már tudományos központ mivoltának számlájára írható, ugyanis számtalan számítógéphardver- és hi-tech fejlesztő cég működik a városban. Drezda egyeteme, a Drezdai Műszaki Egyetem is igen jelentős, a világ egyik legrégebbi ilyen jellegű felsőoktatási intézménye. A drezdai sörök mellett, sokan csak a Volkswagennel azonosítják a várost, melyet 2002-ben még Európa legzöldebb nagyvárosai közé is beválasztottak. A festői Elba völgye az UNESCO világörökség listáján is szerepel. 2008-ban Drezda adott otthont a Sakkolimpiának.
Történelem, látnivalók:
Egy szláv és egy német település csatlakozásával Drezda jelenlegi területe 1206-ban jött létre. Sokáig Európa egyik legszebb városának tartották számos drezdai barokk műemlékének köszönhetően, mely stílus I. Szász Ágost uralkodó idején terjedt el. Drezda már a 16. században a protestáns Szász választófejedelemség fővárosa volt, valamint választófejedelmi székhely. Míg a 18. században rövid időre a poroszok kezére került, a napóleoni háborúk idején a franciák szállták meg, ekkor Szászország királyság lett. 1814-től ismét a poroszok igazgatták Szászországot, mely területének feléről is lemondott azok javára. A Monarchia felbomlása után 1918-ban Drezdát tették meg Szászország fővárosává. A második világháború súlyosan érintette a várost, a britek közel 3000 bombát dobtak le rá, amit az amerikaiak támadása tetézett. A bombázások több tízezer ember életét követelték. A drezdai bombázásokról Kurt Vonnegut is megemlékezik többek közt Az ötös számú vágóhíd című regényében. A város újjáépítését viszonylag hamar megkezdték, mely a berlini fal lerombolásával együtt jelentős mértékben hozzátett ahhoz, hogy Drezda ma újra régi, dicső fényében fürödhet.
Drezda déli Óvárosának kontrasztját az 1686-os tűzvész után újjáépült, érseki Újváros adja. A két városrészt három híd íveli át, köztük a 13. századi régi híd, a 19. századi Mária-híd és az Albert-híd. A régi híd közvetlen közelében emelkedik a 18. században emelt Brühl-féle palota és az „Európa erkélyének” is nevezett, Brühl-féle terasz, melyeket III. Ágost minisztere, az egykori Brühl gróf alapított. Utóbbit a napszakok allegorikus szoborcsoportja, Schilling műve ékíti. A teraszról csodás panoráma tárul az Elbára.
Érdemes felkeresni a 16. században épült Drezdai kastélyt, melynek mitológiai festményekkel díszített bálterme és trónterme is lenyűgöző látványt nyújt. A bombázásoknak áldozatul esett, majd adományokból újjáépített barokk Frauenkirche már Drezda egyházi épületeit gazdagítja. A zömök épületet, melyet az Alpok legnagyobb fesztávú kupolája fed, formája után sokan csak „kőharang” néven emlegetik. Orgonáján túl a templom jelentőségét emeli, hogy a Coventryvel való kibékülés szimbóluma is.
Drezda legismertebb épületének címére mégis az 1710-1728 között emelt Zwinger, a német barokk legkiemelkedőbb remeke pályázhatna. Az eredetileg udvari játéktérnek és narancsosnak készült épületkomplexumot az idők folyamán választófejedelmi műcsarnokkal is kibővítették, a Koronás kapu mellé került a Francia pavilon, majd a Wall és a Harang pavilon. 1719-ben még Frigyes Ágost herceg is itt kötött házasságot az osztrák császár leányával. A Francia pavilon mögött megbújó Nymphenbadot Balthasar Permoser lépcsős vízesései, szökőkútjai és szobrai miatt ildomos felkeresni. A Zwinger fő látványossága mégis a képtár, mely Drezda múzeumi centrumává avatja. Olyan jelentős alkotók munkáit őrzik itt, mint Raffaelé, Düreré, Holbeiné. Fegyvertárat, a világraszóló porcelángyűjteményét, és még matematikai-fizikai szalont is találunk az épületben. A Hosszú Galéria választófejedelmet ábrázoló, külső falfestményét ma 25 000, mozaikszerűen felhelyezett meisseni porceláncsempe helyettesíti. Érdemes megtekinteni, hisz a világ legnagyobb porcelán képe igen impozáns látványt nyújt. Ráadásul a kép történelmi jelentőségét emeli, hogy hosszú ideig mellette koronázták meg a fejedelmeket.
A Zwinger mellett a város legalább oly híres műgyűjteményeiről. A III. Ágost király kincseiből kinőtt műtárgy kollekciót jelenleg a királyi kastélyban őrzik. A 16-17. századi német ötvösség remekei mellett kristály- és elefántcsont-tárgyakban is gyönyörködhetünk itt, Európa egyik leggazdagabb tárlatában. Az itt található „zöld széfben”, a Grünes Gewölbében a szász koronázási ékszereket is megcsodálhatjuk.
Aki a múzeumok közt is a kuriózumokat keresi, annak a Radebeul városrészben fekvő Karl May Múzeumot ajánljuk, melynek az író egykori otthona ad helyet.
Ha a városnézésbe kellőképp belefáradnánk, a Zwinger kertje mellett megpihenhetünk a város egyik legszebb parkjában, a 147 hektáros Großer Gartenban is. Vagy felüdülésként felkereshetjük a drezdai állatkertet és botanikus kertet.
Ami a fesztiválokat illeti, a drezdai dixieland fesztivál mellett, mely Európa legnagyobb ilyen jellegű fesztiválja, a karácsonyi vásár is kiemelkedik, mint a legrégebbi karácsonyi vásár címet birtokló.
Ha szívesen kirándulnánk a közelben, de nem elégszünk meg az Elba partján tett sétákkal, vegyük az irányt az Erzgebirge nevű hegységtől keletre, itt található ugyanis a város első számú hegymászó célállomása, Szász-Svájc. A porcelánjáról Híres Meissen sincs túl messze, egy hosszú hétvégén érdemes felkeresni.
Szálláshelyek, hotelek szállásfoglalása gyorsan jó áron:
A megfizethető olcsó kategóriától a luxus drágaságig (ár keresés és összehasonlítás): Drezda – Dresden hotelei foglalási díj nélkül – Foglaljon itt magyarul szálláshelyet!
Diákszállás, kollégiumi szint egyéni és olcsó csoportos vendégeknek: www.city-herberge.de.
Időjárás most és előrejelzés a következő napokra: www.weatheronline.co.uk/Germany/Dresden.htm.
Zoomolható térkép Drezdáról:
Linkek (szállás, szórakozás, autóbérlés, felsőoktatás, művészetek): Műszaki egyetem, Lap.hu, hu.wikipedia.org/wiki/Drezda.
Drezda vagy Dresden szálláshelyek keresése online. Aludjon jól egy jó hotelben! Szép város történetéről és a nevezetességeiről is olvashat itt.
The post Drezda szállás, utazás és hotel tippek appeared first on Szállás és látnivaló utazás blog: Ezüstszamár.